72. rocznica Akcji Burza i powstania 27 WDP AK w lekcji historii na żywo. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Andrzej Łukawski   
czwartek, 21 stycznia 2016 23:57

21 stycznia, spotkaniem z żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK prof. Władysławem Filarem, Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych wraz z młodymi patriotami Warszawy zainicjował Warszawskie obchody 72. rocznicy Akcji Burza na Wołyniu i powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Klub przy Wspólnej 51, miejsce spotkania w ramach Kresowych Czwartków  gościł wyjątkowego gościa. 21 stycznia 1944r., a więc 72 lata temu, swoje miejsce stacjonowania opuścił cały skład osobowy szkoły policji w Maciejowie w sile ponad 450 uzbrojonych i umundurowanych a gość spotkania brał w tej akcji czynny udział.

Młodzież niemal z wypiekami na twarzy słuchała tej relacji bo nie codziennie zdarza się, by w ponad 20. stopniowym mrozie, śniegu sięgającego do pasa wyprowadzić jednostkę z całym zapleczem logistycznym.

 

Prezentowane przez prof. Filara osobiście kreślone mamy i tabele ilustrujące szlak bojowy dywizji wprowadziły słuchających w podziw. W przerwie, niektórzy komentowali szlak bojowy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK który przedstawił profesor jako coś więcej niż wyczyny Rambo. Dwóch okupantów (sowieci i Niemcy) oraz uzbrojone oddziały UPA a w środku oni, OBROŃCY WOŁYNIA którzy przez kilka miesięcy zmagali się z wrogiem, głodem i przyrodą która zwłaszcza na wiosnę dawała się we znaki.

O tym wszystkim mówił prof. Filar ale każdy opowiadany epizod, każda opisywana akcja to materiał na oddzielna prelekcję jednak profesor spełnił oczekiwania słuchających i jak doświadczony strateg przedstawił w olbrzymiej, bo trwającej kilka godzin "pigułce" historię Burzy i 27 Wołyńskiej dywizji Piechoty AK.

Na zakończenie swojego wystąpienia profesor powiedział, że jeżeli zdrowie dopisze, to następne spotkanie będzie poświęcone wybranym fragmentom szlaku bojowego żołnierzy 27 WDP AK.

Poprawiony: piątek, 22 stycznia 2016 00:48
 

Komentarze  

 
# Waldek 2016-01-27 16:26
Wspaniałe spotkanie. Oby takich więcej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Translate Google

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Sonda

Czy polityka Rządu RP w zakresie wyjaśnienia stosunków Polska-Ukraina jest
 

Serwis o Kresach

Pamiętaj o imieninach

Wczoraj : Aleksego Horacego
Dziś : Marka Jaroslawa
Jutro : Marzeny Marii Klaudiusza
Pojutrze : Ludwika Piotra

Statystyki

Użytkowników : 42
Artykułów : 457
Zakładki : 13
Odsłon : 2615122

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Szukaj

Kredyt dl Ciebie