Drukuj
Odsłony: 7961

W  Niezależnym Serwisie Informacyjnym znalazłem ciekawą publikację do przeczytania której namawiam wszystkich, którym nie jest obojętne szkalowanie AK i NSZ. Przy okazji warto zwrócić uwagę jak przestępcy próbują robić z siebie bohaterów i wpisywać się do naszej historii. Tak dzieje  nie tylko w USA i warto o tym pamiętać. Przyglądajmy się więc takim wspomnieniom i bohaterom którzy dopiero teraz przypominają sobie o własnych zasługach.-Joe  Hamilton

Skandal wywołała publikacja książki byłego oficera UB, który w swoich wojennych wspomnieniach szkaluje Armię Krajową i Narodowe Siły Zbrojne.

Skandalizujące wspomnienia byłego oficera UB„Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej” – to tytuł książki, która wywołała oburzenie opinii publicznej. Autor, niegdyś porucznik UB, a obecnie mieszkający w USA emeryt, Frank Blaichman, pisze w niej, że AK była antysemicka, a NSZ służyły Niemcom.

Książka, która ukazała się drukiem jeszcze w sierpniu, dopiero dziś została dostrzeżona i od razu trafiła na pierwsze strony gazet. Wydawnictwo Replika, które wydało wspomnienia Blaichmana, streszcza ją słowami: „Przeciw nazistom, volksdeutschom i antysemickiej Armii Krajowej”.

Publikacja szczególnie poruszyła byłych żołnierzy AK. Przeciwko nieprawdziwym tezom książki protestują także historycy. Tymczasem okazuje się, że wydawca celowo podkreśla kontrowersyjne tezy książki w celach marketingowych.

Sam autor jest postacią figurującą w materiałach Instytutu Pamięci Narodowej. Od roku 1945 Franciszek Blajchman był p.o. kierownika Wydziału Więzień i Obozów Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Jego zdjęcie znalazło się na wystawie Twarze Kieleckiej Bezpieki.

Wątpliwości budzi także sama biografia. Historycy oceniają, że fakty podawane przez autora w dużej mierze są nieprawdziwe. Komunistyczny oddział partyzancki, którym miał dowodzić Blaichman, był najprawdopodobniej grupą rabunkową zwalczającą polskie podziemie.

W zeszłym roku książka ukazała się w języku angielskim nakładem amerykańskiego wydawnictwa  Arcade.

rp.pl/sm

na zdjęciu: autor wspomnień