Drukuj
Odsłony: 5531

18 kwietnia w siedzibie Warszawskiego Środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, odbyło się tradycyjne spotkanie "Jajko 2012". W spotkaniu udział wzięli członkowie i sympatycy Środowiska Warszawskiego Żołnierzy  27 WDP AK. Spotkanie odbyło dzień po (fotorelacja w innym artykule) uroczystej mszy poświęconej tragicznej śmierci d-cy 27 WDP AK gen Kiwerskiego - "Oliwy" którego wspominano na tym spotkaniu.

Obowiązki gospodarza spotkania, jak na kobietę przystało pełniła Krystyna Kulczycka, która wszystkich zebranych poczęstowała tradycyjnym jajkiem. W dalszej części spotkania, Anna Lewak dokonała prezentacji dwóch najnowszych filmów. Pierwszy, to trwający kilkadziesiąt min "zwiastun" większej produkcji o 27 Wołyńskiej Dywizji Piechota AK, drugi, to reportaż z Otwocka przedstawiający obchody 68 rocznicy powstania 27 WDP AK.

Uzupełnieniem em projekcji były wspomnienia o 27 WDP AK. Głos zabierali: Andrzej Żupański, Prezes OW Kazimierz Danilewicz a o ciekawych i bardzo osobistych przeżyciach opowiadał Honorowy Prezes OW Stanisław Maślanka. V-ce Prezes OW Anna Lewak, która jednocześnie jest Prezesem Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego poinformowała o przedsięwzięciach Okręgu Wołyńskiego (w tym dalszej produkcji filmowej) na najbliższy okres. Po spotkaniu, jego uczestnicy zgodnie podkreślali, że było to wyjątkowe spotkanie i że nie pamiętają takiego i w doskonałych nastrojach rozeszli się do swoich codziennych obowiązków.

/ Jako uczestnik spotkania zostałem mile zaskoczony jego przebiegiem. Miałem wrażenie, że nagle znalazłem się w gronie starych dobrych znajomych, że siedzę obok "cioć i wujków" na rodzinnej uroczystości, że zabierający głos wiedzą o czym mówią i wiedzą czego chcą. Brakowało mi tego w ostatnich latach moich spotkań i "spotkań"  z Okręgiem Wołyńskim i chyba nie przesadzę, że samym żołnierzom też. Bardzo dziękuję żołnierzom 27 WDP AK za zaproszenie członka redakcji na to przesympatyczne spotkanie.