Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Po otrzymaniu od naszych czytelników kilku telefonów w sprawie materiału opublikowanego w listopadzie 2011r. w Biuletynie OW nr. 4 postanowiłem opracować ten materiał i zamieścić w serwisie. Materiał ten datowany jest na 19 listopada 2011. Jakiż to cel przyświecał autorowi który w listopadzie ur. publikuje lekko trącący patyną tekst.

Jakież niesie przesłanie skoro w repozytorium Okręgu Wołyńskiego serwisu FPPP jest "wyjęty" z numerycznego porządku i wyeksponowany poza listę katalogową.

Informacja o działalności Zarządu Okręgu Wołyńskiego w okresie 12.07.2008 - 16.07.2011  - link pod wykazem katalogowym biuletynów.

Materiał wynosi pod niebiosa stary zarząd OW i pana Wolaka podczas gdy już od kilku miesięcy nowy zarząd pod prężną prezesurą Kazimierza Danilewicza z mozołem i krok po kroku naprawia błędy poprzedników.

Poniżej całość propagandy sukcesu bo inaczej tej radosnej twórczości nazwać nie można.  Zwracam też uwagę na wpis z tego repozytorium:

Przy okazji informuje się, że informacje zawarte w portalu "27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" dostępnej pod adresem http://27wdpak.btx.pl/ nie są autoryzowane przez Zarząd Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. i ten wpis pozostawiam bez komentarza.

 


Warszawa 19-11-2011 r.

Materiał o działalności Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pozostającego pod przewodnictwem Tadeusza Wolaka w kadencji 12.07.2008 do 16.07.2011.

Materiał ten pokazuje osiągnięcia Zarządu Okręgu Wołyń. Opisuje jaką pracę musieliśmy wykonać żeby wiedza o Wołyniu znalazła się w Internecie na stronie Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Proponujemy wstawić ten materiał do Repozytorium w Okręgu Wołyń.

Cele, które realizowaliśmy:

  1. cele wyznaczone w Statucie Związku
  2. cele wyznaczone przez Zarząd Okręgu Wołyń

Ad. 1.

Działalność Zarządu Okręgu Wołyńskiego jest podporządkowana realizacji celów i zadań Związku, które to cele zostały określone w Statucie Związku.

Organizacja bieżącej działalności Zarządu Okręgu w kadencji 2008 - 2011 w strukturze organizacyjnej środowisk (kół) żołnierzy działała na postanowieniach statutu.

Jest oczywiste, że działalność ta przebiegała w różnych uwarunkowaniach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych na które składały się np. - poziom świadomości celów i przygotowania do ich realizacji, kondycji sprawności organizacyjnych itp.

  1. Struktura organizacyjna: w skład Okręgu Wołyń wchodzi 13 Środowisk (kół) Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej zorganizowanych w miastach: Warszawa, Gdańsk, Koszalin, Lublin, Kraków, Szczecin, Chełm, Wrocław, Bydgoszcz, Słupsk, Hrubieszów, Malbork, Poznań.
  2. Stan ewidencyjny Okręgu Wołyńskiego.

Ilość - 539 członków zwyczajnych i nadzwyczajnych w tym kombatantów 259.

  1. Kadencyjne wybory Okręgowych władz Związku odbywają się co trzy lata. W 2008r. na Prezesa Związku wybrany został Tadeusz Wolak. Kadencja Prezesa trwała trzy lata do 16 lipca 2011 r. Wybory odbyły się na XXXI Zjeździe Żołnierzy 27.WDPA.K. - w części Zjazdu.

Refleksje z tego Zjazdu opisane są w Biuletynie Informacyjnym nr 111, lipiec - wrzesień 2011. Adres strony Internetowej FPPP - (Nr 3 (111) lipiec - wrzesień 2011)

  1. Dotychczasowy Zarząd Okręgu inicjował, popierał i prowadził różne formy działalności naukowej i publicystycznej
  2. Od 29 lat wydaje Kwartalnik - Biuletyn Informacyjny organ prasowy Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz 27.Wołyńskiej Dywizji AK. Redaktorem naczelnym jest Tadeusz Wolak. Wersję elektroniczną części wydanych biuletynów można znaleźć na stronie Internetowe Polskiego Państwa Podziemnego adres (Repozytorium AK - Biuletyn Informacyjny Okręgu Wołyńskiego)
  3. Okręg Wołyński we własnym zakresie wydał około 50 pozycji książkowych, także opracowań o tematyce Podziemnego Państwa Polskiego, okresu okupacji sowieckie Wołynia, konspiracji, samoobrony wołyńskiej w obronie ludności polskiej przed ukraińskimi nacjonalistami OUN - UPA, o działalności 27. Wołyńskiej Dywizji A.K.

Kilka książek w wersji elektronicznej można znaleźć na stronie internetowej FPPP - adres (Repozytorium AK - Książki elektroniczne)

  1. Zarząd Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK podjął uchwałę, którą przedłożył Prezydentowi Rzeczypospolitej inicjującą ustanowienie dnia 11 lipca, Dniem Pamięci Ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i Małopolsce Południowo Wschodniej oraz Zorganizowanie uroczystości w roku 2013, w 70 Rocznicę apogeum ludobójstwa ludności polskiej upamiętniających rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Treść uchwały jest w Biuletynie Informacyjnym nr 111, lipiec - wrzesień 2011 (Nr 3 (111) lipiec - wrzesień 2011.
  2. Prowadzi akcję informowania władz Dzielnicy Żoliborz o dewastacjach pomnika na Skwerze Wołyńskim. Sytuacja na Skwerze Wołyńskim poprawiła się zdecydowanie.
  3. Środowiska 27.Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej organizują wyjazdy na Wołyń mające na celu opiekę nad miejscami pamięci oraz odwiedzenia przez żołnierzy i ich rodziny miejsc rodzinnych. Organizacją wyjazdów zajmują się środowiska z Chełma, Lublina i Koszalina. Środowiska z Koszalina i Słupska organizują spotkania z młodzieżą szkolną i harcerzami.

Cele wyznaczone przez Zarząd Okręgu związane były głównie z przenoszeniem opracowanych we własnym zakresie materiałów i książek do Internetu oraz pisanie na stronach Internetowych na bieżąco o życiu Związku. Tym działaniom przyświecała myśl, że informacja o nas musi być dostępna na całym świecie. Dla kontynuacji realizacji tego celu, który można zatytułować ?Co dalej ze Związkiem i z opracowanymi materiałami (Biuletyny, książki, sztandary)?. Potrzebny był nowy zespół ludzi. Ludzie muszą być entuzjastami idei i etosu AK. Ludziom tym powinno zależeć aby wiedza o tym, co działo się na Wołyniu i w okresie działalności AK w czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej nie została tylko na półkach w Archiwach. Wiedza o najnowszej historii Polski powinna dotrzeć do najdalszych miejsc na świecie.

Prezes Tadeusz Wolak z Prezesem Środowiska Warszawskiego 27.Wołyńskiej Dywizji Piechoty Zdzisławem Żurowskim poszukiwali ludzi, którzy mogliby realizować takie cele.

Wśród osób przyjętych w tym czasie do Światowego Związku Ż.A.K Okręg Wołyń znalazł się Kazimierz Czagowiec członek zwyczajny.

Pod koniec 2010 r. Vice Prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego dr hab. inż. Marek Cieciura przedstawił koncepcje organizacji strony internetowej na której umieszczone miały być materiały o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym. Zwrócił uwagę, że należy zwiększyć zasięg działania naszego Związku i dostępność publikowanych na stronie WWW materiałów. Zaproponował umieszczenie tam:

  1. Biuletynów Informacyjnych - wydawnictwa bieżące i archiwalne.
  2. Książek wydawanych w latach ubiegłych przez Światowy Związek Żołnierzy AK.
  3. Materiałów, w których jest informacja o AK i FPPP.
  4. Informacji o bieżących wydarzeniach z życia Związku.
  5. Filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce AK i jej walkach zbrojnych.
  6. Piosenek i wierszy żołnierskich

Odbyło się kilka spotkań w siedzibie Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie ul. Zielna 39. Spotkania prowadził Vice Prezes Marek Cieciura. Omówione zostały formy współpracy, w jakich mają być przekazywane materiały. Ustalono następujący podział pracy:

  • Pan Marek Cieciura zarządza i prowadzi stronę Internetową. Zbiera, tworzy i umieszcza materiały na stronie
    • Kazimierz Czagowiec przetwarza wersję tzw. papierową na wersję elektroniczną przesyła pliki prywatną pocztą elektroniczną na adres prywatny Pana Marka Cieciury.
    • Pan Tadeusz Wolak nadzoruje prace pod względem merytorycznym.

 

Na stronie Internetowej o Wołyniu umieściliśmy Biuletyny Informacyjne, książki elektroniczne, materiały o AK (około 5000 skanowanych stron)

Korzyści z uruchomienia strony Internetowej:

  1. Przez uruchomienie strony zwiększono zasięg umieszczanych informacji. Informacje w czasie rzeczywistym dostępne są obecnie zgodnie z nazwą Związku na całym świecie.
  2. Książki, Biuletyny i inne dokumenty, których nakład został wyczerpany są obecnie dostępne.
  3. Umieszczone materiały są autoryzowane.
  4. Dokumenty znajdujące się na stronie WWW stanowią doskonały materiał na prezentację w szkołach i na tematycznych odczytach.

Stronę Internetową obejrzało już blisko 50 000 osób. Zarejestrowane są osoby z całego świata. Otrzymaliśmy podziękowania za inicjatywę i zamieszczone materiały.

Musimy sobie zdać sprawę, że żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji AK, żołnierze konspiracji i Samoobrony Wołyńskiej mają od 85 do 90 lat i ważne jest dla nich jak i gdzie będą zapisane sprawy AK, Wołynia oraz fakty o ludobójstwie i prawda o cierpieniu ludności mieszkańców tych terenów. Obowiązek ten spoczywa na członkach Związku.

Strona ta powinna być autoryzowana i opiekę nad nią powinien sprawować Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, który deleguje do tej sprawy np. Fundację Polskiego Państwa Podziemnego.

Materiał opracował,

Kazimierz Czagowiec Członek Zwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Proponuję materiał ten wstawić do Repozytorium w Okręgu Wołyń.

Prezes Okręgu Wołyń w latach 2008 - 2011 mgr Tadeusz Wolak Warszawa, 19-11-2011

K/o Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Warszawa ul. 11 listopada 17/19.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4448019

**Odwiedza nas **480 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**

**Sesja**

**Informacje o wydajności**

**Użycie pamięci**

**Zapytania do bazy danych**

**Pliki językowe z błędami**

**Wczytane pliki języka**

**Nieprzetłumaczone frazy języka**