Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Forsowaniu Prypeci, rzeki która swoim tragizmem na trwałe wpisała się w szlak bojowy Żołnierzy Wołynia z 27 WDP AK poświęcona była uroczystość na Skwerze Wołyńskim.

Przybyłym na Skwer Wołyński kombatantom z 27 WDP AK, członkom i sympatykom OW ŚZŻAK oraz gościom, Kazimierz Danilewicz - prezes OW ŚZŻAK przybliżył miejsce i znaczenie forsowania przed 68 laty tej rzeki w całym szlaku bojowym 27 WDP AK.

Gospodarzem uroczystości był Prezes Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK Kazimierz Danilewicz

który rozpoczął od wprowadzenia i "umiejscowienia" przeprawy przez Prypeć w szlaku bojowym 27 WDP AK.   Uczestnicy uroczystości wysłuchali  wspomnień uczestników forsowania rzeki:
Haliny Górki-Grabowskiej,

płk. Zygmunta Maguzy

oraz kmdr.  Józefa CzerwińskiegoPo wspomnieniach uczestników przeprawy przez Prypeć, Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Radosław" z Warszawy zademonstrowało zgromadzonym broń z tamtego okresu.

Gościnnie głos zabrał Marcin Łada v-ce Prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, który przekazał pozdrowienia od Prezesa OM ZOR RP
płk. Alfreda Kabaty. Marcin Łada jest Prezesem Koła ZOR RP w Starych Babicach oraz współautorem i pomysłodawcą m.in  Alei Dębów Katyńskich w Starych Babicach.

Uroczystości plenerowe na Skwerze Wołyńskim nie mogły odbyć się bez innych przyjaciół żołnierzy z OW ŚZŻAK. To już kolejna uroczystość w której udział wzięły:
14 Drużyna Harcerska z Ptaków ze sztandarem i proporcem.

Jednostka Ratownictwa Medycznego im. 27 WDP AK z Kowalewka gmina Kcynia w woj. kujawsko-pomorskim która wystawiła wartę przy pomniku i poczet sztandarowy .

Stowarzyszenie historyczne "Cytadela".

Mikrofony rozmieszczone na Skwerze Wołyńskim nie działałyby  gdyby nie agregat prądotwórczy przywieziony i obsługiwany przez Przemysława Wójcika z Fundacji Pomocy Osobom Starszym "ZAWSZE POTRZEBNI", która mieści się przy ul. Gwiaździstej 21/71 w 01-651 Warszawa.


/foto M.Krawczyk KSI

 Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4527604

**Odwiedza nas **648 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**

**Sesja**

**Informacje o wydajności**

**Użycie pamięci**

**Zapytania do bazy danych**

**Pliki językowe z błędami**

**Wczytane pliki języka**

**Nieprzetłumaczone frazy języka**