Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie


Notice: Undefined property: Joomla\CMS\Categories\CategoryNode::$link in /home/bartexpo/public_html/27wdpak/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 270

Publikacje

Redakcja Kresowego Serwisu Informacyjnego pozyskała informacje o uroczystościach związanych z 70 rocznicą Akcji ?Burza? na Kresach Wschodnich II RP. i powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Poniżej prezentujemy materiał przygotowany dla mediów przez Szczeciński Oddział IPN i program uroczystości przygotowany przez Szczecińskie Środowisko Żołnierzy 27 WDP AK.

Akcja ?Burza?,  największy zryw niepodległościowy w najnowszych dziejach  Polski i nie tylko, zaczęła się 15 styczna 1944 r. na Wołyniu przetoczyła przez ziemię: Wileńską, Nowogródzką i Lwowską oraz inne rejony kraju, a zakończyła  de facto z chwilą kapitulacji Powstania Warszawskiego 2 października 1944r. Najpiękniejsza, choć tragiczna, karta z historii Armii Krajowej, ciągle do końca nie znana szerokim rzeszom naszych rodaków, a i w szkołach nie poświęca się tym wydarzeniom zbyt dużo czasu i uwagi. A przecież to przykład patriotyzmu pierwszej wody, wywodzący się w prostej linii z tradycji niepodległościowych narodu polskiego, sięgający korzeniami czasów powstań;  kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego i zrywu wybijającego na niepodległość II RP.

Gdy udałem się dzisiaj na Skwer Wołyński w Warszawie, zastałem taki oto obraz jak na dołączonych fotografiach. Prace remontowe przy Krajowej 8 w bardzo bliskim sąsiedztwie Skweru Wołyńskiego trwają. Dzisiaj kładziono akurat jakieś belki nad ul. Gdańską, belki o przedłużonych gabarytach, które po remoncie stanowić będą łącznik nad ul. Gdańską dla nowo powstającej ścieżki rowerowej.

W listopadzie 1943 Delegat Rządu wydał odezwę do ludności ziem wschodnich oraz nakazał tajnej administracji występowanie wobec Armii Czerwonej w charakterze gospodarzy terenu ? przedstawicieli rządu polskiego. W tym samym czasie dowódca AK  Bór ?Komorowski wydał rozkaz rozpoczęcia akcji ?Burza? na Kresach Wschodnich. 4 stycznia 1944, w okolicach Sarn na Wołyniu, Armia Czerwona przekracza granicę II Rzeczypospolitej.  W tej sytuacji komendant Okręgu Wołyń AK - płk Kazimierz Bąbiński ps. ?Luboń? 15 stycznia 1944 r. wydał rozkaz rozpoczęcia ?Burzy?. W dniu 28 stycznia 1944 r. na odprawie oficerów sztabu w miejscowości Suszybaba podjęto decyzję powołania do  życia przedwojennej 27 Dywizję Piechoty, którą wkrótce nazwano 27 Wołyńską Dywizją Piechoty AK.

Może Rząd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i Parlament chcą inaczej, ale Kresowianie nie bacząc na to będą świętować 11 lipca, w tym roku i przez wszystkie następne. Bo co do naszego święta ma polityka i rządy innych krajów, a Ukraina w szczególności. Rządy i parlamenty obu krajów mogą się dogadywać i powinny, ale w takiej jak sprawa 11 lipca nie powinny nam-Kresowiakom niczego narzucać.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4446883

**Odwiedza nas **154 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**

**Sesja**

**Informacje o wydajności**

**Użycie pamięci**

**Zapytania do bazy danych**

**Pliki językowe z błędami**

**Wczytane pliki języka**

**Nieprzetłumaczone frazy języka**