Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Dział "Poszukiwani" został utworzony dlatego, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich materiałów oraz dlatego, że nie wiemy czy w ogóle takie materiały istnieją. Może właśnie publikacja "poszukiwanych" pomoże dotrzeć do jakichś materiałów, żyjących świadków tamtych wydarzeń i wiedzy nt. poszukiwanych osób. Jeżeli ktoś ma informacje o poszukiwanych proszę do nas napisać lub powiadomić o tym w komentarzu.

Poniżej zamieszczamy oryginalne e-maila kierowane do serwisu.


Feliks Niedźwiecki

Szukam partyzanta o nazwisku Feliks Niedźwiecki. Być może działał on w oddziele Czesława Klima. Ten oddział stacjonował w okolicy Lubieszowa i rzeki Stochód. Kim dokładnie był Feliks Niedźwiecki, czy ktoś wie? Przywiózł do Polski dziewczynkę, która prawdopodobnie ocalała z mordu w Lubieszowie 9 XI 1943r. Proszę o każdą informację lub jakieś wytyczne do dalszych poszukiwań. Pozdrawiam Edyta Kosmowska

BRACŁAW
Poszukuję informacji o losach rodziny Bracław ze wsi Zagaje i Gaczyńskich ze wsi Turia, rónież los małego dziecka[5lat] Mieczysława Bracław jest nieznany [1943r. podczas rzezi we wsi Zagaje zaginął] może ktoś widział zwłaszcza żołnierze, może w ochronce przebywał lub wywieziony? Gdzie szukać?
Bardzo proszę o każdą wiadomość. Alicja

BRUDZIŃSKI JÓZEF

Wymieniony na liście poległych jako Brudzicki Józef - samoobrona Radomle. Rodzina mieszkała w kolonii Dunaj. Latem 1943 r. wyjechał z żoną i 2 - letnim synem na Zamojszczyznę. Jak podaje rodzinna legenda wrócił na Wołyń aby pomścić śmierć swoich krewnych. Zginął 25.12.1943 r. w Radomlu. Podobno pochowany został na cmentarzu w Zasmykach. Szukam w imieniu rodziny informacji o tym żołnierzu samoobrony w Radomlu, o okolicznościach jego śmierci, pseudonimie oraz informacji potwierdzających fakt jego pochowania na cmentarzu w Zasmykach. Wiesław Donajski.

CHORĄŻY
szukam informacji dlaczego cała rodzina dziadka Franciszka zmieniła nazwisko na Chorąży.Stało się to zapewne po wykupieniu rodziny z transportu do Niemiec. Zyją jeszcze dwie Córki dziadka-janina oraz romualda a także syn Antoniny i Kwiryna Romuald.Nie znaja oni przyczyn.

CHRYPIŃSKI
Dobry wieczór!Zwracam się do Państwa z prośbą o kontakt lub informację odnośnie Pana Wincentego Chrypińskiego.Będę bardzo zobowiązany za udzielenie mnie informacji.
PozdrawiamTomasz Ziemiński
p.s. zbieg okoliczności sprawił, że zainteresowałem się losem Rodziny Chrypińskich z Kiwerc - a sam pochodzę z Otwocka - miasta do którego Wołyniacy dowieźli Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej, a obecnie Patronki miasta....

DAWIDOWICZ
Poszukuję informacji nt. Emila Dawidowicza ur w 1922 r, żołnerza 27 WDP AK oraz "Bomby Wujka". Czy można zamieścić informację w zakładce Poszukiwani? Może ktoś coś więcej wie? Może go znał? Jest to brat mojego dziadka.

DĄBROWSKI

ks. "Rafał" Antoni Dąbrowski, co wiemy a czego nie wiemy??? Swego czasu poszukiwałem informacji o ks. Antonim Dąbrowskim, ale poznałem szczątkowe fragmenty Jego dziejów.Dopiero Romualda Różańska-Gawdzik przekazała mi rok temu informację o dacie i sytuacji śmierci ks. Antoniego Dąbrowskiego "Rafała" z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Znając wcześniej z opowiadań rodziców Jego historię, chciałbym uzupełnić białe plamy z Jego wojennego życiorysu.Wiem, że pełniąc posługę duszpasterską jako wikary w Kowlu ( m.in. udzielił ślubu moim rodzicom w październiku 1942r ) od września 1939r. działał w konspiracji ( ZWZ potem AK). Od 16.01.1944r. w strukturach 27 WDP AK (oprócz kapelana) zostaje oficerem kontrwywiadu Dywizji i działa do 11 czerwca 1944r. W tym dniu zostaje pozostawiony na plebani parafii Huszcza(lubelszczyzna) z powodu zachorowania na tyfus. Tyle wiedziałem ja. Wiem od Pani Romualdy o tym, że został zaresztowany (przez kogo?, gdzie?) i w styczniu 1945r zwolniony a następnie 28.05.1945r.przy drodze Warszawa-Lublin zamordowany (gdzie dokładnie? przez kogo?).Rodzina prosi bardzo o bliższe dane pracy duszpaszterskiej i Jego działalności w 27 WDP AK oraz po rozbrojeniu. Pytają, gdzie mogą być (jeżeli się uchowały) pamiatki osobiste ks. Rafała oraz gdzie został pochowany, bo najbliższa rodzina nie zna miejsca spoczynku. I pewnikiem nie tylko Oni i ja chciałbym poznać inne, nieznane fakty z życia księdza. ks. kpt "Rafał" Antoni Dąbrowski został rozstrzelany przez NKWD pod Otwockiem.
Azymek5

DĄBROWSKI
Mam prośbę czy można sprawdzić czy mój ojciec Edward-Euzebiusz Dąbrowski syn Stefana i Józefy ur.07.04.1925r. we wsi Orlechówka gm.Werba pow.Włodzimierz Wołyński należał do oddziału "Jastrzębia" (pseudonimu nie pamiętam).Tato już dawno nie żyje a ja byłam mała jak mi o tym opowiadał.Bardzo będę wdzięczna za informacje.

DZIEDZIC
poszukuję wiadomości na temat kpt. WP Dziedzica Tadeusza s. Adama. Do września 1939 służył jako oficer awodowy w 7. Pułku Piechoty Legionów w Chełmie, r. 7. września 1906 w Bukownie, zamordowany w KL uschwitz w 1942 r.

GREJNER
Witam Proszę o informację o moim ojcu Edwardzie Greiner.
Pozdrowienia

KEMONA
Szukam wszelkich możliwych informacji o moim dziadku: Marian Kemona
urodzony: 01.04.1905 r. w Dąbrowie Górniczej, ukończył Studium Nauczycielskie w Dąbrowie Górniczej. Po ukończeniu Studium wyjechał do Równego, wstąpił do wojska i po przeszkoleniu uzyskał stopień plutonowego (?). Do wybuchu II wojny światowej pracował w wojsku ( Rejonowa Komenda Uzupełnień w Równem ? ). Po wybuchu wojny krótko pracował w rzeźni w Równem. Wstąpił w szeregi Armii Krajowej i był żołnierzem II Odcinka Wachlarza ( Ośrodek dywersyjny Równe ). Został rozstrzelany ( m.in. wraz z Marią Tarnopolską ps. Kora ) w listopadzie 1943 r. ( 11 lub 18 daty rozbieżne ) w Równem, w miejscu zwanym Brzezinki i prawdopodobnie tamże pochowany. Szukam wszystkich informacji na temat okolicznosci jego aresztowania ( po zamachu na szefa Gestapo w Równem (?), w wyniku denuncjacji aresztowany 07 lipca 1943 r. przez żołnierzy formacji ukraińskiej ( UPP lub UPA ).
Pozdrawiam i czekam na info.

KOPIJ
Szukam wszelkich informacji o bracie mojej babci, tj. o Zygmuncie Kopij ps. "Grabek", syn Floriana i Józefy, pochodzącego ze wsi Kolonia Nierucze. Był w oddziale "Bomby-Wujka", zginął 21.12.1943r. magdalena Nowak

MIERZEJEWSKi
Chciałabym dowiedzieć się czegoś bliższego o poległym w walce z UPA 24.03.1944 pod Stężarzycami żołnierzu Franciszku Mierzejewskim ps."Wicher" z Baonu por.Sylwestra Brokowskiego "Bogorii".Wiem tylko ,że został pochowany na cmentarzu r-k w Bielinie.Chciała-
bym upewnić się co do ewentualnego pokrewieństwa. Gdzie mogę znależć dane personalne tego żołnierza? Rodzina moja pochodzi z Wołynia i jest bardzo prawdo- podobne,że jest to krewny.Z góry dziękuję za odpowiedż Pozdrawiam,Ewa Osipowicz-Mierzejewska.

NIWIŃSKI
Nazywam się rajmund Niwiński. jestem synem żołnierza ZWZ i AK Rajmunda Paprzycy Niwińskiego. Żołnierza m.in legendarnego oddziału majora "Hubala". Bardzo interesuje sie historią walk Polaków na Kresach z bandami UPA historia samoobron polskich na Wołyniu oraz historią partyanckich odziałów AK na Wołyniu w 1943 r. a także rzecz jasna historią 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Szczególnie interesuje mnie pierwszy okres itnienia tej formacji i jej walki z ukraińcami. czy mógłbym otrzymać od was jakichś informacji na ten temat? Względnie źródła, w których mogę szukać tuychże informacji? Interesuje mnie liczebnosć wszystkih oddziałów AK na Wołyniu w 1943 r. Jaką siłą zmobilizowanych i uzbrojonych żołn ierzy w 1943 r. dysponowało AK na Wołyniu?
Wreszcie ostatnie pytanie: jaka jest opinia Państwa na temat oddzialu "Muchy" Kunickiego? Z teo co wiem było to ugrupowanie prokomunistyczne czy wręcz sowieckie. jednakze z tego co wiem sam "Mucha' zachowal się w 1946 r. dość przyzwoicie wobec Ak-owskiego dowódcy "Ojca Jansa' franciszka Pryzysieżniaka występujacpodczas procesu tego ostatniego jego obronie za co został aresztowany. Kim był naprawdę ten człowiek i czy możemy uważać go za bohatera?
Pozdrawiam
Rajmund Niwinski

PALUCH
witam szukam jakich kolwiek danych na temat mojego pradzadka JOZEFA PALUCHA .WIEM ZE URODZIL SIE W NOWOSIELCACH 25.05.1908ROKU,WIEM ROWNIEZ ZE PRAWDOPODOBNIE DOLACZYL DO 27 WOLYNSKIEJ DYWIZJI AK .ZNALAZLA NA TO DOWOD TYLKO NIE JESTEM PEWNA CZY TO NAPWENO BYL MOJ PRADZAIDEK PONIEWAZ TAM NIE BYLA ZAMIESZCZONA DATA URODZENIE .ZANALAZLAM TAM TAKIE INF:JOZEF PALUCH ll 23 pp "BAON LECHA" PSELDONIM 'KRUK' PONOC ZMARL 18.04.1944 W PISARZOWEJ WOLI W SUMIE BYLY TRZY DATY SMIERCI I TRZY INNE MIEJSCOWOSCI.A WIEM ZE PO WOJNIE MOJA PRABABCIA SZUKAL PRADZIADKA I W ODPOWIEDZI OD CZERWONEGO KRZYZA ORZYMALA ODP ZE NIE MAJA JAKICHKOLWIEK INFORMACJI CO Z NIM SIE STALO. BARDZO PROSZE O POMOC W ODNALEZIENIU CZEGO KOLWIEK NA TEMAT JOZEFA PALUCH PONIEWAZ NIE WIEMY TAK NAPRAWDE CZY ZGINAC PODASZ WOJNY CZY NIE .BARDZO DZIEKUJE ZA POMOC JUSTYNA

SAWCZYN
Mój Ojciec - Stanisław Sawczyn w latach 1939 do 1944r był lekarzem w miejscowości Wisznice. Czy istnieją jakieś dokumenty dotyczące działalności Stanisława Sawczyna z tych lat?
Jan Sawczyn

SKOWRON
Poszukuję informacji o moim ojcu. Lekarz z Kowla Bogdan Skowron zginął marcu 1944r w Hołobach. Interesuja mnie informacje na temat działalności w Kowlu i w Turzysku zarówno jako lekarza  jak i dziłalność w strukturach AK.
Pozdrowienia
Marek Skowron

ZACHORSKI
Poszukuję szczegółw z życiorysu mojego ojca Roberta Zahorskiego ps Moczar. Z posiadanych informacji ojciec należał do oddziału partyzanckiego Stanisława Kądzielawy, który został włączony do 27wdp, w listopadzie 1943 odznaczony został brązowym Krzyżem Zasługi, a w maju 1944 Krzyżem Walecznych. I na tym moja wiedza się kończy - ojciec bardzo niechętnie opowiadał o tych czasach. Po za książką Michała Fijałki nie posiadam innych materiałów na temat 27 wdp.
Jeżeli to możliwe to proszę o pomoc w uzyskaniu informacji n/t mojego taty.
Z powazaniem
Wojciech Zahorski

ZWIEJSKI
Ojciec moj Wladyslaw Zwiejski, ur. 1908, prawnik (UW), porucznik zandarmerii w obronie Lwowa w 39 r. wczesniej pracownik Izby Skarbowej w Krzemiencu i referendarz Liceum Krzemienieckiego, widnieje na liscie 27 Wol.Dyw.Piech.AK.
Bede bardzo wdzieczny za kazda dodatkowa informacie o Ojcu i Jego przynaleznosci do AK w 39/40 roku, a zwlaszcza za kazdy najmniejszy  slad dokumentow o przystapieniu i dzialalnosci w AK w tym okresie.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4462977

**Odwiedza nas **282 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**

**Sesja**

**Informacje o wydajności**

**Użycie pamięci**

**Zapytania do bazy danych**

**Pliki językowe z błędami**

**Wczytane pliki języka**

**Nieprzetłumaczone frazy języka**