Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Franciszek Marcinkowski urodził się 10.02.1924 roku w kolonii Wornucha pow. Równe woj. wołyńskie. W marcu 1942 roku został wywieziony do obozu pracy w Równem, skąd po sześciu tygodniach podczas ładowania do transportu na wywózkę n przymusowe roboty w Niemczech podejmuje ucieczkę i wraca pieszo sześćdziesiąt kilometrów do Woronuchy. Wobec zagrożenia ukraińskiego razem z kolegą Kazimierzem Żukowskim ze wsi Charaług organizuje samoobronę, przede wszystkim gromadzą broń, w tym dwadzieścia karabinów. Żukowski został ujęty przez policję ukraińską z Chraług i po torturach zamordowany miał dwadzieścia lat, niczego nie zdradził. Wobec mnożących się napadów jesienią 1942 roku broń została rozdana członkom samoobrony. Od wiosny 1943 roku zaczęły wokół płonąć polskie wsie a ludność mordowana. Napad na kolonię dokonany w lipcu udowodnił, że nie zdołają sami obronić się.

Nawiązują kontakt z partyzantką stacjonującą za rzeką Słucz w Starej Wsi i przy jej pomocy ewakuują się. Tutaj Franciszek Marcinkowski spotyka swoją koleżankę szkolną, Janinę Hajdamowicz, także związaną z partyzantką, która potem zostaje jego żoną. Początkowo wstępuje do oddziału Sitajły, związanego z partyzantką sowiecką, a następnie do oddziału AK kpt. Kochańskiego ?Bomby?, do zwiadu końskiego i otrzymuje pseudonim ?Tryumf?. Przechodzi z nim tragiczne chwile po porwaniu ?Bomby? przez Sowietów oraz następnie cały szlak bojowy jako żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji AK. Po sforsowaniu Prypeci w zgrupowaniu ?Gardy? został żołnierzem VII Pułku Zapasowego w Wojsku Polskim i wyruszył na front. Po kapitulacji III Rzeszy skierowany został do Szkoły Oficerskiej nr 1 w Krakowie. Po jej ukończeniu dostał przydział do 55 Pułku Artylerii Lekkiej w Olsztynie. W maju 1947 roku został zdemobilizowany na własną prośbę, odnalazł rodzinę i koleżankę Janinę, z którą ożenił się. Został aresztowany 1 grudnia 1951roku a 24 czerwca 1952 roku skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu. Oskarżony został o udział w nielegalnym związku Rzeczpospolita Polska Walcząca, posiadanie i gromadzenie broni. Przez pięć lat przebywał w celi śmierci, zanim został ułaskawiony na 15 lat więzienia, w tym dzięki wstawiennictwu byłych mieszkańców kolonii Woronucha. Z więzienia wyszedł 22 lutego 1958 roku, z żoną i dwójką dzieci zamieszkał w Wodzisławiu Śląskim, gdzie pracował dorywczo. W III RP zamieszkał z żoną w Domu Kombatanta w Lublińcu. Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu z dnia 31 października 1991 roku wyrok został uznany za nieważny. Autor niniejszej notatki zdołał namówić Franciszka Marcinkowskiego w 20002 roku na spisanie części wspomnień, obejmujący czas do wstąpienia do oddziału AK ?Bomby?, które wydało Lubelskie Bractwo Literackie pt. ?Woronucha?. Po odzyskaniu wolności wielką pasją ś.p. Franciszka stało się malarstwo. Brał udział w wielu wystawach. Jego dzieła znajdują się również w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w muzeach w Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Swą twórczością wspierał akcje charytatywne. W 2012 roku pojechał z córką na Wołyń  i odwiedził Woronuchę, która już nie istnieje. Miejsce po swoim rodzinnym domu rozpoznał po rosnącym krzaku bzu. Zmarł 20 lutego 2017 roku i pochowany został na cmentarzu w Lublinie. Jeden z ostatnich już bohaterów legendarnej 27 Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej. Cześć Jego pamięci!

 

Stanisław Żurek

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4447999

**Odwiedza nas **440 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**

**Sesja**

**Informacje o wydajności**

**Użycie pamięci**

**Zapytania do bazy danych**

**Pliki językowe z błędami**

**Wczytane pliki języka**

**Nieprzetłumaczone frazy języka**