Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

W planach powstania powszechnego Okręgowi Wołyńskiemu AK przydzielono drugorzędne zadania. Negatywnie oceniono możliwości powstańcze na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej. Uwzględniono fakt, że ludność polska na tych terenach została zdziesiątkowana okupacją sowiecką oraz niemiecką i nie może stanowić rezerwuaru ludzi w takim stopniu jak baza powstańcza.

Oprócz tego dochodziły tu jeszcze problemy narodowościowe. W planach powyższych Okręg Wołyński AK przewidywany był do osłony powstania od wschodu. Zadanie Okręgu polegało na podjęciu akcji dywersyjnej i partyzanckiej na terenie Wołynia, w wyniku której miało nastąpić przerwanie ruchu transportów kolejowych oraz kołowych i ograniczenie w ten sposób dopływu wojsk niemieckich do obszaru objętego powstaniem. Bieg wydarzeń przyniósł inne rozwiązanie.

Podkategorie

Informuje zapowiadające "Kalendarium" 1939-1945" o początkach konspiracji, o powstawaniu samoobrony o pierwszych akcjach zbrojnych o powstaniu 27WDP AK i jej szlaku bojowym.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
467
Odsłon artykułów:
2733275

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo