Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Polska samoobrona na Wołyniu – zgrupowania polskiej ludności cywilnej i oddziałów Armii Krajowej w celu obrony przed masowymi mordami Polaków przez ukraińskich nacjonalistów, taką informację  można znaleźć w tym temacie w Wikipedii. Dodać tu należy, że wszystko o czym tam się pisze dotyczy głównie roku 1943.

W ciekawej książce o kresach Jacek Kolbuszewski napisał: „Kresy…słowo to ciągle budzi niezwykłe i silne wzruszenia. Wiążą się z nim wspomnienia osobiste, niesie ze sobą pamięć o wielkich, tragicznych nieraz zdarzeniach”.(Kresy, 2004, s.261). Pamięć ta jest szczególnie wyrazista i intensywna w rocznice tragicznych wydarzeń 19434r., które  z największą siłą i brutalnością wryły się w świadomość. Wspominamy dni i noce paraliżującego lęku i trwogi, przychodzą na pamięć najbliższe i bliskie nam osoby pomordowane okrutnie przez oprawców z OUN-UPA. Przypominamy sobie sytuacje gdy śmierć była obok, gdy dosięgała rodzeństwo, dziadków, sąsiadów, gdy padali oni pod ciosami siekiery, noża, łomu, kolby karabinu lub od kuli.

Atak ukraiński 25 grudnia 1943 roku.

O  napadzie na kolonie Radomle, Janówkę,  Stanisławówkę i Batyń będących częścią zasmyckiego systemu obrony ludności polskiej  jest kilka wzmianek w literaturze wołyńskiej. Nie opisują jednak szczegółów przebiegu tej walki i niewiele w nich informacji o roli samoobrony polskiej napadniętych kolonii.

Słobodarka i Helenówka Stara to wioski z gminy Rozyszcze pow. Łuck.  Odział samoobrony   liczył ok. 100 osób. Dowódcą naszej Placówki Samoobrony w Słobodarce był sierżant Michał  Banach, przedwojenny Komendant  Strzelców Polskich. Siedziba Placówki mieściła się w budynku Sienkiewicza Antoniego. Pamiętam wielu moich kolegów i znajomych, którzy brali udział w walkach z bandami UPA z mojej placówki wspomina Stanisław Sobolewski ps.”Mały”:

Minęło zaledwie trzy tygodnie od napadu banderowców na ośrodek samoobrony w Zasmykach, gdy wszystkich zaskoczyła niemiecka akcja pacyfikacyjna.
Niemcy zorientowali się, że odbywa się mobilizacja wszystkich sił polskiej armii podziemnej i postanowili zapobiec powstającemu zagrożeniu.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
467
Odsłon artykułów:
2733537

Odwiedza nas 163 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo