Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie


Notice: Undefined property: Joomla\CMS\Categories\CategoryNode::$link in /home/bartexpo/public_html/27wdpak/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 270

Jak twierdzą naukowcy i dowodzi praktyka ?emocjonalna? pamięć o wydarzeniach z przeszłości żyje właściwie przez dwa pokolenia. Pokolenie świadków i uczestników wydarzeń historycznych jest najbardziej zaangażowanym w utrwalanie tej pamięci w świadomości społecznej. Drugie pokolenie mimo, że podchodzi do sprawy mniej emocjonalnie, to jednak  wychowane na  żywej pamięci i jest również zaangażowane, ale następne pokolenia powoli tracą zainteresowanie  przeszłością na rzecz przyszłości.

Przez ponad pół wieku karmiono nas sztucznie zmodyfikowaną historią , a i dziś nadal  prawda  bardzo opornie przebija się do świadomości naszego społeczeństwa. Od lat  akcję ?Burza?  identyfikowano  z Powstaniem Warszawskim, a prawdą jest, że Warszawa w planie "Burzy" nie była przewidywana jako teren działań wojskowych z powodu bezpieczeństwa ludności i zgromadzonych dóbr kultury narodowej. Oddziały AK miały jedynie ochraniać ludność cywilną podczas ewentualnej ewakuacji. Jak doszło do wybuchu Powstania Warszawskiego, które było de facto ostatnim akordem  tego wielkiego zrywu niepodległościowego to zupełnie inny temat..

70 lat temu 20 listopada 1943 r. Komendant Główny AK, gen. Tadeusz Komorowski, dla zaznaczenia polskiej suwerenności, wydał rozkaz rozpoczęcia akcji ?Burza? na Kresach Wschodnich. Wcześniej w  kwietniu 1943, zostały zerwane stosunki dyplomatycznych między Polską a ZSRR (przywrócone uprzednio w lipcu 1941 układem Sikorski - Majski ) po wykryciu grobów polskich oficerów w Katyniu.

Na Wołyniu zamieszkałem w 1929 roku wraz z rodziną, w której było pięciu braci (ja najmłodszy), siostra i rodzice. Najstarsza siostra już w 1927 roku wyjechała, jako mężatka, do Kanady. Rodzice moi sprzedali dość duże gospodarstwo rolne koło Hrubieszowa w województwie lubelskim. Przenieśli się z cała rodziną na Wołyń, gdzie kupili duże gospodarstwo rolno-leśne ? około 100 hektarów, w tym 50 hektarów lasów, 48 to były pola uprawne, łąki i pastwiska. Jako pięcioletni chłopiec szybko wrosłem w tamtejszą, polsko- ukraińska społeczność, z jej dwoma językami na co dzień i polską zmiękczoną gwarą wschodnią. Nasza kolonia Kowalówka, gdzie mieszkaliśmy, oraz sołectwo Budy Ossowskie były w 98 procentach zamieszkałe przez ludność polską, natomiast okoliczne miejscowości: Rzewuszki, Ossa, Bobły, Wierzbiczno i wiele innych były wyłącznie ukraińskie lub mieszane, ale z przewagą Ukraińców.

Czesi na Wołyniu pojawili się z biedy. XIX-wieczna emigracja zarobkowa, głównie do Ameryki, była zjawiskiem powszechnym w wielu rejonach Europy, także w Czechach. Pod koniec lat 60. XIX wieku rosyjskie władze i car Aleksander II stworzył bardzo dogodne warunki do kupowania ziemi na terenach Wołynia dla emigrantów z Czech. Tak udało się ściągnąć ok. 16 tysięcy osiedleńców ze wszystkich chyba skrawków Czech, wtedy leżących w graniach monarchii Austro-Węgierskiej. Wołyń to dawne polskie tereny zamieszkane przez Ukraińców, Polaków, Żydów, z polską szlachtą jako wielkimi właścicielami ziemskimi. Po klęsce po­wstania listopadowego rosyjskie władze odebrały polskiemu ziemiaństwu część majątków. Właściciele ziemscy stracili tanią siłę roboczą po wyzwoleniu chłopów z pańszczyzny.

Obejrzałem na www.youtube.com/watch?v=L6PAdZKj-bY film pod takim właśnie tytułem  z 2 Czerwca 2013 - 14 minut(y) - Przesłany przez: Juvefan994. Sam autor pisze: ?Ostatni epizod wojny o Kresy Wschodnie. Rok 1944 - Armia Krajowa i inne polskie organizacje niepodległościowe organizują największe powstanie zbrojne w historii zorganizowane w całości przez armia podziemną. Jej epizod rozpoczął się wczesną wiosną 1944 roku na Kresach Wschodnich. Zakończył się de facto 2 października po kapitulacji powstania warszawskiego. Celem operacji było zajęcie najważniejszych miast przed nadejściem Armii Czerwonej. Akcji nadano kryptonim ?Burza". Był to największy zryw przeciwko okupantowi niemieckiemu podczas II Wojny Światowej. Wzięło w nim udział nawet do 100 tys. żołnierzy i oficerów. Chwała Bohaterom!?

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4447236

**Odwiedza nas **160 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**