Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie


Notice: Undefined property: Joomla\CMS\Categories\CategoryNode::$link in /home/bartexpo/public_html/27wdpak/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 270

28 kwietniamaja 2021 r., dotarła do nas smutna wiadomość zmarł Eugeniusz Rachwalski ps. "Kotwica", kowelanin, żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, po wojnie wrocławianin. Był , naocznym świadkiem wydarzeń na Wołyniu, przed II wojną światową i podczas jej trwania. To co widział i przeżył spisał w swoich licznych książkach. Opisał autentyczne wydarzenia, fakty, ludzi i miejsca, niemal zupełnie pozbawiona fikcji literackiej. Opowieści te zapisywane były przez wiele lat, niektóre powstawały bezpośrednio, inne dopiero po pewnym czasie, wiele z nich doprecyzował historycznie w kolejnych redakcjach. W 1991 r. wydał  " Wołyn? i jego z?ołnierze "  który przeznaczony był dla uczestników seminarium i zwiedzających wystawę poświęconą 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Autor w przedmowie napisał : " Celem tego opracowania było upowszechnienie przynajmniej skrótowej wiedzy o naszej Dywizji. Zainteresowanie historią 27 WDP AK okazało się większe niż sądziliśmy, co ośmieliło nas do powtórnego wydania tego opracowania, oczywiście po usunięciu zauważonych niedokładności i uwzględnieniu cennych uwag Czytelników.

Zmarł Jerzy Mużyło, wieloletni prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie-Dziedzictwo i Pamięć oraz Prezes Szczecińskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To między innymi z jego inicjatywy powstał w Szczecinie pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich w latach 1939-1947 na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

Jerzy Mużyło sam pochodził z Kresów, wielokrotnie na antenie Radia Szczecin dzielił się ze słuchaczami dramatycznymi rodzinnymi wspomnieniami rzezi wołyńskiej. W pamięci tych, którzy go znali, pozostanie jako pogodny, życzliwy i pracowity człowiek, który dużą część życia poświęcił na ujawnianie prawdy o ludobójstwie na Kresach i godne upamiętnienie ofiar.

Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor napisał:
Z głębokim żalem informujemy, że w dniu wczorajszym zmarł Jerzy Mużyło, wieloletni Prezes i Wiceprezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć, osoba oddana sprawom kresowym, jeden z inicjatorów i organizatorów powstania w Szczecinie pomnika poświęconego Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 - 1947 na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich. Związany ze środowiskiem patriotycznym i kombatanckim Szczecina.
Śp. Jerzego Mużyło gościliśmy w jednym z naszych spotkań on-line. 27 lipca 2020 r. mówił o nierozliczonych zbrodniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zachęcamy do obejrzenia tej rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=RD-hZuExdHA&t=1261s
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie...

ODSZEDŁ NA OSTATNIĄ WARTĘ POR. FILIP OŻAROWSKI PS. "MIETLICA" Z 27 WDP AK
Filip Ożarowski, pseudonim ?Mietlica? urodzony w Zasmykach 31 kwietnia 1922 r. w pow. kowelskim na Wołyniu, był najpierw członkiem samoobrony na Wołyniu i oddziału partyzanckiego pod dowództwem porucznika Władysława Czermińskiego ps. ?Jastrząb?, a następnie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.Jest autorem trzech książek: ?Gdy płonął Wołyń?, ?Wolyn aflame? i ?Wołyńska Grenada?.
Podczas 46. Festiwalu Dziedzictwa Polskiego w Middlesex County Fairgrounds, gościem honorowym był porucznik Filip Ożarowski, pseudonim ?Mietlica? z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Z tej okazji przeprowadzono bardzo ciekawy wywiad z por. F. Ożarowskim w Radiu Rampa 18 czerwca 2019 r., który polecam na:

Odszedł od nas człowiek, który całym swoim życiem zaświadczał o głębokim przywiązaniu do najpiękniejszych wartości patriotycznych, a także oficer wierny bez reszty strażackiemu etosowi.

  Podpułkownik Kostecki, ps. wojenny ?Lech?, to były żołnierz słynnej 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, a po wojnie współtwórca formacji strażackiej na Dolnym Śląsku. Jeszcze w trakcie wojny sięgał po pióro pisząc pierwsze wiersze i pamiętniki, będące w późniejszych latach cennym źródłem wiedzy o czasie wojny i walki.

Wojenne zapiski zostały wykorzystane w książkach pułkownika Kosteckiego traktujących, nie tylko o czasie wojny i walki z najeźdźcą, ale także o Polskę demokratyczną. Pisarski dorobek pułkownika Kosteckiego oraz serdeczna pamięć wszystkich, którzy w Jego długim i do końca aktywnym życiu, byli z Nim w ciągłym kontakcie, pozostaje z nami jako trwały ślad Jego bardzo aktywnego i pracowitego życia.

Władysław FILAR, przed powstaniem 27. WDP AK, od 14 grudnia 1943 na rozkaz konspiracji podjął służbę w złożonym z Polaków 107 batalionie Schutzmannschaft, stacjonującym w niemieckich koszarach w Maciejowie, przeniesionym przez Niemców z Włodzimierza. W batalionie pełnił funkcję kierownika kancelarii, był jednym z ośmiu członków komórki konspiracyjnej.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4440102

**Odwiedza nas **97 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**

**Sesja**

**Informacje o wydajności**

**Użycie pamięci**

**Zapytania do bazy danych**

**Pliki językowe z błędami**

**Wczytane pliki języka**

**Nieprzetłumaczone frazy języka**