Konspiracja
Zbigniew Staszkiewicz ps. „Jan” żołnierz ZWZ-AK na Wołyniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
wtorek, 19 maja 2015 13:02

Urodził się 11 października 1924 r. w Kowlu na Wołyniu, gdzie ojciec był pracownikiem kolei państwowych. Rodzice pochodzili z Wileńszczyzny. W Kowlu ukończył gimnazjum. W sierpniu 1942 r. przystąpił do pracy konspiracyjnej AK i pod pseudonimem "Jan" został łącznikiem bezpośrednio podległym komendantowi inspektoratu Kowel "Kowalowi", mjr. Janowi Szatowskiemu. Zajmował się przerzutem broni, lekarstw, środków opatrunkowych i innego wyposażenia dla konspiracji i oddziałów partyzanckich, które wchodziły w skład 27. WDP AK.

 
Mieczysław Gaweł ps. „Poleszuk” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
piątek, 15 lutego 2013 21:11

Nazywam się Mieczysław Gaweł. Jestem synem Jana  i Bronisławy  z domu Osojca. Urodziłem się  8 stycznia 1929 roku  w kolonii Tomaszów (gmina Derażne, pow. Kostopol, województwo wołyńskie    z siedzibą  w Łucku). Po tragicznych wydarzeniach 25 marca 1943  roku  udałem się wraz  z moim ocalałym rodzeństwem do Klewania i w tamtejszej parafii wyrobiłem sobie nową metrykę. Przesunąłem datę urodzenia na 9 marca 1931  roku, aby uniknąć wywozu do Niemiec na roboty (później już jej nie zmieniałem).(….)

Poprawiony: niedziela, 17 lutego 2013 17:44
 
Młode lata spędziłem na Wołyniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
poniedziałek, 08 października 2012 20:53

Urodziłem się we wsi Miłostów pod Równem na Wołyniu. Metryka urodzenia wypisana była w kościele parafialnym w Płonce pow. Krasnystaw,  wsi rodzinnej rodu Domańskich. Wszystkie moje młode lata spędziłem na Wołyniu w Miłostowie, Bogdaszewie pod Zdołbunowem w Międzyrzeczu koło Korca i w Kowlu. We wrześniu 1939 roku mieszkałem w Kowlu na Wołyniu przy ul. Łuckiej. Ósmego września o świcie nadleciały bombowce niemieckie zrzuciły bomby na przedmieścia  Kowla wzdłuż torów kolejowych a jedna bomba trafiła w dom mieszkalny, w którym zginęła matka z córką.

Poprawiony: poniedziałek, 08 października 2012 20:54
 
23 pułk piechoty PDF Drukuj Email
Wpisany przez KRESOWY SERWIS INFORMACYJNY   
wtorek, 03 stycznia 2012 14:32

Po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Włodzimierza Wołyńskiego  na nowo zaczęło organizować się w nim polskie podziemie rozbite przez NKWD. Bazą dla niego stała się reszta polskiej inteligencji, którą sowieckie organy bezpieczeństwa nie zdołały, bądź nie zdążyły aresztować i wywieźć.

- Wykorzystaliśmy do tego tę część struktur podziemia, której Sowietom nie udało się zniszczyć – mówi Halina Górka Grabowska.

 


Translate Google

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Sonda

Czy polityka Rządu RP w zakresie wyjaśnienia stosunków Polska-Ukraina jest
 

Serwis o Kresach

Pamiętaj o imieninach

Wczoraj : Aleksego Horacego
Dziś : Marka Jaroslawa
Jutro : Marzeny Marii Klaudiusza
Pojutrze : Ludwika Piotra

Statystyki

Użytkowników : 42
Artykułów : 457
Zakładki : 13
Odsłon : 2615132

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Szukaj

Kredyt dl Ciebie