Zapomniani Żołnierze Wołynia
Żołnierze 27. WDP AK w oddziale WiN por. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Grzegorz Filipek   
sobota, 29 czerwca 2013 22:08

Noty biograficzne autorstwa Grzegorza Makusa o żołnierzach 27. WDP AK (dwóch) służących w oddziale WiN Leona Taraszkiewicza "Jastrzębia" + nota o "Zimnym",  że wbrew temu co pisze Edward Taraszkiewicz "Żelazny" w Pamiętnikach, on nie był żołnierzem 27WDP AK

 
ZNACHOR, BORIA- żołnierz zapomniany 27 WDP AK- kto dopisze …..? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
środa, 05 grudnia 2012 14:25

Na ślad tego żołnierza 27 dywizji trafiłem przypadkowo czytając artykuł o AK – AKO. Sprawdziłem go w poszerzonych spisach dywizji i nie znalazłem jednak żadnego śladu. Zwracam się do wszystkich czytających poniżej przedstawiony materiał o pomoc w ustaleniu faktów związanych z wymienionym bohaterem. Może ktoś o nim słyszał? W jakim oddziale mógł przebywać? Każda informacja jest tu przydatna. Z artykułu o którym wspominam wynika co poniżej  por. Borys Kiwenko:

 
Antoni Stępkowski żołnierz 27WDP AK PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
piątek, 16 listopada 2012 12:06

Każde pokolenie Polaków walczyło o niepodległość Polski. Mój pradziadek walczył w Powstaniu Styczniowym, za co został zesłany na Sybir. Doskonale pamiętam wypchaną głowę renifera wiszącą na ścianie naszego domu, którą pradziadek przywiózł z zesłania. Dziadek i ojciec walczyli w I Wojnie Światowej. Dziadek był żołnierzem piechoty a ojciec ułanem w 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich rotmistrza Władysława Beliny-Prażmowskiego, wchodzącego w skład I Brygady legionów. Wraz ze swym pułkiem brał udział w jednej z najważniejszych bitew na legionowym szlaku a mianowicie w bitwie pod Kościóchnówką.

 
Kapucyn Remigiusz Kranc. Obrońca placówki AK w Ostrogu. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
poniedziałek, 08 października 2012 20:43

Jednym z najofiarniejszych organizatorów samoobrony Polaków na Wołyniu był ksiądz Bolesław Kranc, kapucyn, który przyjął imię zakonne Remigiusz. Urodzony 1 listopada 1910 r. w Krośnie, w wieku 16 lat wstąpił do zakonu. W 1933 r. przyjął święcenia kapłańskie. W sierpniu 1939 r. skierowany został do klasztoru w Ostrogu nad Horyniem, położonym nad granicą polsko-radziecką. Równocześnie miał pełnić posługę w 19. Pułku Ułanów Wołyńskich oraz miejscowym batalionie KOP.

 
Henryk Kata- żołnierz Armii Krajowej w oddziale por. "Jastrzębia" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
czwartek, 20 września 2012 10:47

Henryk Kata doskonale oddał klimat tamtych tragicznych wydarzeń zarówno z perspektywy mieszkańców polskich wiosek położonych na Wołyniu, jak i swoich kolegów z oddziału por. "Jastrzębia".  Henryk Kata urodził się 8.01.1924 roku w Jankach k. Hrubieszowa. Do 1929 roku mieszkał z rodzicami w kolonii Kowalówka na Wołyniu.

 
Siennica 2012 - rekonstrukcja wydarzeń PDF Drukuj Email
Wpisany przez ZN.Serwis SOS   
piątek, 20 lipca 2012 10:21

Każdy dzień jest odpowiedni dla odświeżenia pamięci o dniach tak znaczących dla naszej rzeczywistości. Nie trzeba specjalnych okazji. Kiedy przypominamy lata okupacji, pośród różnych uczuć, dominować powinna duma z postawy Polaków bohaterów tamtych trudnych lat. Dla nich Honor i Ojczyzna nie były tylko słowami. To żywe ideały, które trzeba przy każdej okazji przypominać kolejnym pokoleniom. Bezcenne są działania na rzecz podtrzymania nieśmiertelności pamięci o bohaterach II wojny światowej. Nasz naród nie pochylił pokornie głów przed okupantem, ale stawił mu czoło, a potem zorganizował Państwo Podziemne, którego obywatelami / żołnierzami byli ci, którzy jeszcze są tu wśród nas. Oni walczyli z ogromną siłą militarną okupanta, ale mieli nad nim przewagę  desperacji, odwagi i miłości ojczyzny.

Poprawiony: piątek, 20 lipca 2012 10:33
 
Żołnierze Wyklęci PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ilona Gosiewska   
poniedziałek, 20 lutego 2012 09:09

We wrześniu ubiegłego roku zainicjowaliśmy konkurs edukacyjny pod hasłem „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie naszej wolności”. To pierwsza edycja tego wydarzenia a już wiemy, że będą następne. Do konkursu przystąpiło 10 placówek ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska. Prace nadesłało 21 uczniów a 7 nauczycieli zostało wymienionych jako opiekunów projektów w danej szkole.

 
Por. Burdyłło Władysław PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jerzy Dębski   
niedziela, 29 maja 2011 13:10

Burdyłło Władysław, urodzony 18 października 1909 r. w Moskwie, ojciec Jan, matka Paulina de domo Tulc, żona Krystyna de domo Stanisz. Z zawodu oficer służby stałej artylerii (ppor. od 15 sierpnia 1934 r., por. od 19 marca 1938 r.). W okresie międzywojennym ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.

 
Por.Barcikowski Józef ps. "Hart", "Chiromanta" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jerzy Dębski   
piątek, 20 maja 2011 17:58

Barcikowski Józef (ps. Hart, Chiromanta), urodzony 30 marca 1913 r. w miejscowości Sapozyn (względnie Sapanów pomiędzy Równem a Krzemieńcem) na Wołyniu. Z zawodu technik budowlany, oficer rezerwy piechoty WP (ppor. od 1 stycznia 1938 r.). Przed wybuchem II wojny światowej mieszkał przy ulicy Radomskiej 22 m. 14 w Warszawie.

 
Nieśmiertelniki z Miętkiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Szarwiło   
poniedziałek, 02 maja 2011 16:15

- W Miętkiem mieszkałem jako dziecko. O mordzie popełnionym przez Sowietów wtedy głośno nikt nie mówił. W szkole uczyli nas, że tych żołnierzy zabili Niemcy. Ludzie spotykali się jednak wieczorami na pogawędkach i mówili jak było naprawdę – opowiada Szopiński.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Translate Google

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Sonda

Czy polityka Rządu RP w zakresie wyjaśnienia stosunków Polska-Ukraina jest
 

Serwis o Kresach

Pamiętaj o imieninach

Wczoraj : Aleksego Horacego
Dziś : Marka Jaroslawa
Jutro : Marzeny Marii Klaudiusza
Pojutrze : Ludwika Piotra

Statystyki

Użytkowników : 42
Artykułów : 457
Zakładki : 13
Odsłon : 2615132

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Szukaj

Kredyt dl Ciebie