Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

W menu tej strony mamy "oddziały 27 WDP  AK" pod numer dwa znajdziemy zapis "Oddział Bomby". Czytający informacje o oddziele na wstępie wyczyta;"Dowódca, kpt. "Bomba" -,,Wujek", skoczek spadochronowy....".W drugiej części tekstu czytający znajdą niżej przytoczony zapis.

 

"Podczas jednego z rajdów oddział zatrzymał się 22 grudnia 1943 r. we wsi Peresieki,[...]   Tego dnia kpt. "Bomba" wraz z całym swoim sztabem, kapelanem i ochroną został internowany przez oddziały radzieckie, uważające się za gospodarzy tych terenów. Autor a jest nim Michał Fijałka, p/w tekst pisał jeszcze za PRL-u, kiedy nie wszystkie prawdy były wygodne dla naszej władzy i wschodnich przyjaciół. Dziś uaktualnimy te informacje i trochę damy więcej światła na kulisy tej sprawy. Tu podstawowy pytaniem jest nie kto, bo właściwie wiemy, ale dlaczego porwano kpt."Bombę"?
Tradycyjnie najpierw przedstawimy naszego bohatera.
Władysław Kochański, bo o nim tu mowa, urodził się w Stanisławowie 7.11.1918r. W 1939r. służył w 48.pp. jako dowódca obrony przeciwlotniczej. Po klęsce wrześniowej przez Węgry dotarł do Francji. W obozie szkoleniowym w Coctgnidon, został dowódcą plutonu ckm-ów w szkole podchorążych. Walczył z Niemcami w 1940 w 4 Dywizji Piechoty. Potem ewakuowany do Anglii i przydzielony do 2 Batalionu Strzelców na dowódcę plutonu ckm-ów.13.06.1941r. służył w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, gdzie ukończył kurs dywersyjny cichociemnych.

We wrześniu 1942r. został zrzucony w okolicach Warszawy. Po aklimatyzacji por.Kochański został skierowany do II odcinka "Wachlarza" na Wołyniu, jako dowódca ośrodka dywersyjnego Kowel-Sarny. Po rozwiązaniu "Wachlarza" miał w powiecie kostopolskim odtworzyć zniszczoną siatkę konspiracyjną. Nasilenie zbrojnych akcji OUN-UPA wobec ludności polskiej spowodowały, że został dowódcą samoobrony Huty Stepańskiej, gdzie schroniło się około 5000 Polaków. Wobec znacznej przewagi przeciwnika Kochański zdecydował przebić się przez pierścień okrążenia. Plan częściowo się powiódł i ludność cywilną ewakuowano. W połowie lipca  na polecenie dowództwa zorganizował oddział partyzancki w sile około 500 żołnierzy.16.11 1943r. odniósł przy współpracy z sowieckim oddziałem Szytowa największe swoje zwycięstwo pod Moczulanką pokonując znaczne siły UPA. Od tej pory przestali mu praktycznie zagrażać. Oddział powiększył się do stanu blisko 700 osób, a sam "Bomba" awansował na Kapitana.  Była to już poważna siła, może za poważna skoro doszło do uprowadzenia dowódcy i sztabu. Przewieziono go do Moskwy i osądzono jako agenta obcego kraju. Po  4-ech latach więzienia zesłano na Kamczatkę do kopalni miedzi. Do Polski wrócił w końcu 1956r. zamieszkując w Krakowie. Lata katorgi odbiły się na jego zdrowiu i zmarł w wieku 62 lat, tj w 1980r. To jest blady szkic o bohaterze, o świetnym dowódcy i wspaniałym człowieku.

Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, a w pamięci wielu ludzi pozostał jako "Wujek" drugi pseudonim jaki do niego przylgnął i jak, że wiele mówiący o człowieku. Reasumując zapraszam na forum "Pokoleń" do dyskusji zmierzającej do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego uprowadzono kpt.Wujka?" W ostatnim zdaniu zawrę jeszcze sugestię, że wcale nie wiadomo, czy nie ma tu nitki powiązania z śmiercią
ppłk"Oliwy"!

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
504
Odsłon artykułów:
3590142

Odwiedza nas 382 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo