Drukuj
Kategoria: 27WDP AK
Odsłony: 8230

29 listopada odbyło się zebranie kierownictwa OW z udziałem prezesów środowisk w terenie. Prowadzący zebranie prezes OW Wolak omówił na wstępie struktury Okręgu Wołyńskiego i przypomniał, że struktury OW i sam OW działa na zasadzie struktur, celów i programu ŚZŻAK.

Prezes omówił ostatni Zjazd OW ŚZZAK który odbył się w sierpniu br. opierając się na "pochlebnych" ocenach Zjazdu. Szkoda że nie wystarczyło czasu na omówienie krytycznych opinii i ocen Zjazdu a takie przecież były chociażby w odczytanym pod koniec obrad piśmie, które ze względu na czas skomentował jedynie prezes Wolak.

W czasie dwóch lat trwania bieżącej kadencji Zarządu OW, przybyło członków:

rok 2008 - 27
rok 2009 - 32
rok 2010 - 9

Ogółem, OW liczy 355 członków zwyczajnych oraz 201 członków nadzwyczajnych. Te dane oczywiście ulegną zmianie, bo kwartalne spotkania, to m.in nowe uchwały przywiezione przez środowiska w których są zmiany statusu członków.

Po sprawozdaniu z działalności Zarządu OW, głos zabierali kolejno prezesi środowisk. Jako że po raz pierwszy w bieżącej kadencji OW w obradach uczestniczył przedstawiciel serwisu który sam się zaprosił i nie dał się wyprosić, trudno ocenić wystąpienia prezesów środowisk i działalność środowisk nie mając odniesienia i porównania z poprzednimi sprawozdaniami. W wystąpieniach prezesów środowisk łatwo można było dostrzec pewną prawidłowość. Im więcej pochwał dla środowiska w wystąpieniu prezesa OW Wolaka, tym bardziej płomienne wystąpienie prezesa chwalonego środowiska. Nie sposób też było zauważyć, że w trwającej "licytacji" osiągnięć poszczególnych środowisk, większość z tych środowisk, choćby ze względu na miejsce działalności nie jest w stanie dorównać środowiskom z tzw. wschodniej strefy przygranicznej.

Z niepokojem słuchałem wystąpienia por. Wereszczyńskiego z Poznania, wystąpienia w którym przedstawiono stan środowiska a właściwie tego co już po środowisku pozostaje. To środowisko powoli zamiera i tylko determinacja porucznika utrzymuje Poznańskie środowisko w strukturach OW.

Jest jednak "światełko w tunelu" i zwrócił na to uwagę jako JEDYNY (a szkoda) z dyskutantów, prezes środowiska ze Szczecina Jerzy Mużyło. Poruszył on sprawę zaistnienia OW w internecie, bo tylko szybki i z masowym odbiorcą internet stwarza szansę na promowanie Wołynia, historii i szlaku bojowego 27 WDP AK oraz etosu żołnierza Armii Krajowej. Szkoda że nikt z uczestników nie "pociągnął" dalej tego tematu, bo przecież w XXI wieku bez internetu nie da się funkcjonować nowocześnie. Ten brak odzewu wzbudza we mnie wątpliwości, czy OW jest w stanie docenić dobrodziejstwa wypływające z epoki internetu i czy w ogóle chce z tego korzystać. A może właśnie dzięki internetowi da się uratować "upadające" środowisko w Poznaniu? Może uda się reaktywować nie istniejące dzisiaj środowiska. Żeby to sprawdzić należy spróbować bo szkoda byłoby stracić stracić z oczu światełko w tunelu. Prezes Wolak zadeklarował rezygnację więc może nowy prezes OW będzie bardziej otwarty i przyjazny nowinkom cywilizacyjnym?

/Szanowny czytelniku. Ze względu na nieoficjalne uczestnictwo w zebraniu OW przedstawiciela serwisu wynikającego z braku zaproszenia, opis fragmentów kwartalnego zebrania OW stanowi jedynie tło dla opisania faktu, iż OW w bieżącej kadencji w dalszym ciągu nie robi NIC by spopularyzować OW w intenecie jak to było w poprzedniej kadencji władz OW