Drukuj
Kategoria: 27WDP AK
Odsłony: 8136

Wielka jest potęga Internetu bo nawet po sześciu latach od umieszczenia informacji można znaleźć jej ślad. Sprawa dotyczy sztandaru a raczej proporca 27 WDP AK który w roku 2006 został wystawiony na aukcji internetowej. Czy wystawiony na aukcji proporzec był oryginalny tego niestety nie wiemy.

Data wystawienia - 2006 - 11 - 09. Komentarz do wystawionego na aukcji przedmiotu:

Przedmiotem aukcji jest proporczyk 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Przedmiot został znaleziony kilka lat temu. Nie wiem do końca czy jest to oryginał z wojny, czy też pamiątka weterana. Na wszystkie pytania chętni odpowiem. Polecam! BCM!

 

W innym serwisie, 2006-11-14 22:23:00 user o nicku Sniper 1939 napisał:

Co powiecie o tym??
i zamiesza poniżej wklejoną fotografię.
Nie należy wykluczyć, że to właśnie Sniper 1939 mógł wystawić ten proporzec na aukcji.

Na podstawie fotografii możemy stwierdzić, że jest to raczej amatorskie rękodzieło, że jest mocno "spatynowane" i że być może posiada otwory (dziury) zrobione przeszywającymi go pociskami. Równie dobrze mogą być to ślady rdzy. Nie widzimy drugiej strony a więc na usta ciśnie się pytanie co znajduje się na drugiej stronie proporca.

Pytanie nie jest pozbawione sensu a to dlatego, że wśród licznych publikacji o 27 WDP AK pojawiają się publikacje o proporcu jak np. ta zawierająca poniższą fotografię.

Fotografia jest opisana: Mjr. Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa" wręcza proporzec por. Zbigniewowi Twardemu "Trzaskowi". Śniwarzyn, marzec 1944.

W imieniu mieszkańców Kowla - fundatora, mjr. "Oliwie" proporzec przekazała Józefa Markiewicz "Maria". Na proporcu widać orła ale nie widać drugiej strony. Nie można też z całą pewnością powiedzieć, że ww. fotografie dotyczą tego samego proporca. Nie zgadza się i to o 90 stopni haft zamieszczony na proporcach. Gdyby jednak fotografia kolorowa była jedynie fragmentem proporca, to można byłoby dokonać pewnych spekulacji co do podobieństwa, gdyż oba proporce nie zawierają widoku ich drugiej strony. Nie wiemy też, czy na proporcu z czarno białej fotografii był napis dla "III/50pp" czy "27 WDP AK". Nie należy wykluczyć też istnienia dwóch różnych proporców.

Jeżeli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie coś na temat proporców 27 WDP AK prosimy o kontakt.