Drukuj
Odsłony: 8144

Czytający zamieszczone na tej stronie zwrócili zapewne uwagę, jak wielu z piszących i komentujących pisze o niskiej znajomości historii Wołynia  w społeczeństwie i wśród elit intelektualnych. Ostatnio zauważyłem, że jeden z komentatorów napisał takie oto zdanie cyt "już gimnazjalista powinien wiedzieć..." i słusznie, ale czy to możliwe? Za PRL-U tematyka "ludobójstwa na Wołynia" z wiadomych powodów była przemilczana na szkolnych lekcjach historii.

Obecnie w imię polityki strategicznej też głośno lepiej o tym nie mówić, a kto mówi i pisze to "nie rozumie wyższej racji stanu", wygodne stwierdzenie.Najwygodniej jednak będzie jak nie będzie czasu na te "zamierzchłe historie i czasy".Tym sposobem wracamy do pytania czy to możliwe by gimnazjalista nauczył się historii Polski w ogóle!Niżej przedstawiam do dyskusji tekst w/w temacie.

 

SOWINIEC | 19.10.2010
notka również w lubczasopismach: A elita !, Ale Historia, Consolamentum, Forum 2010, gw1990, Iskry Polskości!, Młodzieżówka polska, Osoby i wartości, RODŁO, Seawolf- dziennik

W obronie lekcji historii

Prezydent RP Bronisław Komorowski
Premier Rządu RP Donald Tusk
Marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna
Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz
W imieniu ogólnopolskiego Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89 zwracam się w sprawie niezwykle ważnej, bo dotyczącej planów podległego Panu Premierowi Ministerstwa Edukacji, które zamierza wyeliminować nauczanie historii w dwóch ostatnich latach liceum na podstawie opracowanej nowej podstawy programowej.
Przeciwko tym planom wystąpili z Apelem "Ratujmy historię..." profesorowie historii i literatury polskiej w styczniu 2009 roku, lecz Ministerstwo Edukacji ten Apel zlekceważyło. Profesor dr hab. Andrzej Nowak wysłał 1 września br. w tej sprawie list do Pana, do Prezydenta i Marszałków Sejmu i Senatu. Również ten list został zlekceważony, a tylko Prezydent odesłał piszącego do Ministerstwa Edukacji, czyli do organu, który nie chce rozmawiać.
Nie tylko nasz Związek reprezentujący środowiska niepodległościowe, ale również wszystkie inne ugrupowania antykomunistyczne są zdziwione i oburzone takimi działaniami, które muszą doprowadzić do utraty pamięci naszej historii przez młodzież i zaniku patriotyzmu.
Sami absolwenci liceów zauważają, iż z powodu ograniczeń czasowych nie mieli okazji poznać bliżej wydarzeń z lat 1945-1989 tak przecież istotnych dla pełnego zrozumienia sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju. Nauczyciele historii z liceów widzą w tych działaniach swoiste podobieństwo do działań dawnych komunistycznych aparatczyków, tylko,że teraz zamiast kłamać, po prostu nie będzie się uczyć historii.
Szacunek do przeszłości wyraża się między innymi w nauczaniu historii. Twórca II Rzeczypospolitej Józef Piłsudski wyrażał się w tej sprawie jasno:
Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani ma prawo do przyszłości.
Już obecnie jest za mało lekcji historii, szczególnie w gimnazjach i liceach, dlatego zamiast likwidowania apelujemy o zwiększenie liczby godzin poświęconych historii. Apeluję o to samo do Prezydenta i Marszałków Sejmu i Senatu. Jesteście wszyscy historykami z wykształcenia i wierzę,że myślicie podobnie.
Od kilku lat jest praktyką lekceważenie opinii wypowiadanych przez takie Stowarzyszenia jak nasze w ważnych sprawach dla Polski i nieodpowiadanie na nie.
Mam nadzieję,że waga tej sprawy spowoduje inne zachowanie. Chyba,że Szanowni Adresaci tego listu uważają,że nie mamy prawa do przyszłości.
Z poważaniem
Krzysztof Bzdyl
Prezes ZKPN 1979-89
P.S.
Szanowny czytelniku i co sądzisz o powyższej sytuacji o możliwościach poznania wiedzy historycznej w szkole!
Jak wszyscy wiedzą większość tych aktywnych polityków to z zawodu historycy, widocznie nie wielu pozostało aby uczyć dzieci naszej historii, a może po prostu nie chcą by zbyt szybko wykształcili się im konkurenci!
Mówimy i piszemy, że historia Wołynia jest spychana na bocznicę, a tym czasem nauka "u podstaw"  znalazła się "Na Marginesie" wiedzy w ogóle.