Drukuj
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 7585

Film z mszy w roku 2010

16 stycznia 1944 Komendant Okręgu Kazimierz Bąbiński „Luboń” wydał rozkaz koncentracji sił AK w zachodniej części Wołynia. Sztab Okręgu założył kwaterę polową w miasteczku Kupiczów a następnie we wsi Suszybaba. Wykonanie rozkazu napotkało szereg trudności. Część członków samoobron nie wyruszyła na koncentrację z powodu ciągłego zagrożenia ich miejscowości ze strony UPA.

Na miejsce nie dotarli także żołnierze z terenów objętych już walkami frontowymi. W tej sytuacji płk „Luboń” na odprawie oficerów w dniu 28 stycznia 1944 r. podjął decyzję o organizowaniu wojska w ramach dywizji piechoty. Przyjęto nazwę jednostki nawiązującą do przedwojennej kowelskiej 27 Dywizji Piechoty.

W ramach akcji mobilizacyjnej, m.in. przy udziale Władysława Filara, przeciągnięto w szeregi AK policjantów z Batalionu Policyjnego nr 107 z Maciejowa. Ponadto w ramach dywizji znalazła się kompania dywersyjno-saperska z Warszawy, licząca około 20 ludzi. Była to jedyna pomoc kadrowa, jaką dywizja wołyńska otrzymała z centralnej Polski.

W wyniku mobilizacji i koncentracji sił w ramach dywizji utworzono dwa zgrupowania pułkowe: o kryptonimie "Gromada" (w okolicach Kowla) i o kryptonimie "Osnowa" (w okolicach Włodzimierza Wołyńskiego) liczące łącznie około 6500 żołnierzy. W bazie samoobrony w Zasmykach ulokowało się zaplecze kwatermistrzowskie.

W 67 rocznicę powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, o godzinie 12:30 w Otwocku odbędzie się msza święta.

Po mszy odbędzie się okolicznościowy program artystyczny a po nim, na plebanii spotkanie żolnierzy 27 WDP AK przy tradycyjnej kawie i ciastku.

Dojazd:

Przyjeżdżający PKP powinni wysiąść na dworcu PKP w Otwocku a następnie udać się do położonego w pobliżu stacji kościoła. Dla podróżujących z Warszawy, będzie możliwość dojazdu autokarami które o godzinie 10:45 będą podstawione na Pl.Bankowym.