Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

24 kwietnia 2015r., o godz. 11:10, w murowanym Kościele Cmentarza Bródnowskiego została wystawiona trumna ze ś.p. Honorowym Prezesem Okręgu Wołyńskiego ŚZŻ AK, przed którą zameldowali się żołnierze i potomkowie żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty, by wraz z rodziną odprowadzić na Wieczną Wartę niezwykłego żołnierza.

Pan Stanisław, bo tak do niego zwracaliśmy się podczas nieoficjalnych spotkań, był rzeczywiście postacią niezwykłą i taką też była ceremonia pożegnalna przed odprowadzeniem tego wyjątkowego człowieka na Wieczną Wartę.

Razem z rodziną, ś.p. Stanisława żegnali koledzy z Okręgu Wołyńskiego i innych Okręgów AK, żegnali go przyjaciele z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego jak również ze Stowarzyszenia Historycznego "RADOSŁAW" prezentując kopię proporczyka KLIN św. Jerzego z czasów walk oddziału "Małego Piotrusia".

W ceremonii pożegnalnej uczestniczyła wojskowa asysta Garnizonu m.st. Warszawa która towarzyszyła ś.p. Stanisławowi w jego ostatniej drodze.

Nad mogiłą zmarłego, przybyłe na ceremonię pogrzebową poczty sztandarowe oddały cześć i honor a żołnierze z asysty wojskowej honorową salwę.

Nie często się zdarza oglądać tak wyjątkowo oprawioną ceremonię pożegnalną ale też i nie tuzinkową postacią był ś.p. Stanisław Maślanka. Dla nas, potomków Obrońców Wołynia z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, wołyńskiej samoobrony i konspiracji był jak ojciec, i jak ojciec nie odmawiał pomocy.  To właśnie ś.p. Pan Stanisław pomagał nam przy poszukiwaniach przez rodziny swoich przodków, był bankiem informacji o rozrzuconych po kraju żołnierzach, czy np. organizował i dostarczał pamiątkowe medale i odlewy których nadania uatrakcyjniały uroczystości rocznicowe dywizji. Te nadania, wzbogacają dziś szkolne i harcerskie sale tradycji przypominając młodzieży szlak bojowy drugiej (po Jugosławii) w okupowanej europie regularnej  formacji zbrojnej. Był też harcerzem Wołynia. Mimo okropności jakie przeżył w powojennych komunistycznych katowniach nie załamał się i nie skarżył na swoich oprawców. Dusił te krzywdy w sobie i mam wrażenie, że w swoim życiu robił wszystko by już nikt nigdy nie musiał przeżywać tego co sam przeszedł. Był wspaniałym archiwistą z czego nieustannie korzystał Kresowy Serwis Informacyjny i mam wrażenie, że lubił nam pomagać. Wraz z ostatnim prezesem-żołnierzem Okręgu Wołyńskiego ś.p. Kazimierzem Danilewiczem, tworzyli zgrany duet z którym my, potomkowie żołnierzy 27 WDP AK rozumieliśmy się bez słów. Dzisiaj go pożegnaliśmy ale wiem, że pełniąc Wieczną Wartę wraz z kolegami dalej będą czuwać nad osieroconymi potomkami Żołnierzy z tej dywizji.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI - WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
505
Odsłon artykułów:
3597445

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo