Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie


Notice: Undefined offset: 63 in /home/bartexpo/public_html/27wdpak/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Trying to get property 'rules' of non-object in /home/bartexpo/public_html/27wdpak/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Undefined offset: 63 in /home/bartexpo/public_html/27wdpak/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Notice: Trying to get property 'rules' of non-object in /home/bartexpo/public_html/27wdpak/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Ksiądz Podpułkownik Andrzej Jakubiak to pierwszy i jak na razie do wyboru następnego, jedyny Kapelan Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.  Zapoznałem Księdza Andrzeja mniej więcej w 2012 roku, bo chyba wówczas został Kapelanem Wołyniaków ŚZŻAK...  Wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna z nieodzowną brodą, o wyrazistej twarzy i mocnym, wyrazistym głosie, idealnie pasował na kapelana, tak wojskowego, jak i byłych żołnierzy tułaczy z Wołynia, a więc Kombatantów... Od kiedy został, pozwolę sobie rzec, Naszym Kapelanem, od razu przypadł środowisku do gustu... Dał się lubić. Towarzyski, rozmowny, z tym swoim nieodzownym przerywnikiem "Kurka", gdy chciał podkreślić zaistniały problem, typowy swój chłop!

Ba swoją wyrazistość podkreślał również w bezkompromisowych kazaniach na dorocznych mszach świętych za żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, które to msze zawsze odbywają się pod koniec stycznia, a zostały przeniesione właśnie w 2012 roku z Sanktuarium Matki Bożej Swojczowskiej w Otwocku do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Obraz Matki Bożej Swojczowskiej pochodzi z polskiej wsi Swojczów na Wołyniu, której mieszkańców wymordowali w niedzielę w kościele podczas mszy świętej ukraińscy oprawcy... Tak więc ostatnie lata życia doczesnego, Księdzu Pułkownikowi Andrzejowi Jakubiakowi upłynęły na lekturze biuletynów 27 WDPAK i książek o tematyce ludobójstwa na ludności polskiej dokonanego przez ukraińskich oprawców na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, które co i rusz przynosił mu Kolega Zbyszek Tchórzewski...  Z oddaniem prowadził okolicznościowe nabożeństwa na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu.  Z Księdzem Andrzejem spotykaliśmy się też, gdyż lubił się gościć, w Jego mieszkaniu w bloku na osiedlu wojskowym w Warszawie-Wesołej, gdzie miał dużo pamiątek...  Nie chwalił się swoją posługą misjonarską w tak ciekawych i egzotycznych zakątkach świata, jak Filipiny, co najwyżej wspominał o tym, ze znał środowisko żołnierzy GROM-u, w tym gen. Petelickiego, gdyż był ich kapelanem. W środowisku Wołyniaków odnalazł się doskonale, gdyż chyba z racji poglądów na dramat Kresowian, szczególnie Wołyniaków, został oddelegowany przez księdza biskupa polowego na tak newralgiczną i delikatną posługę, jak bycie ojcem duchowym dla doświadczonego tragedią środowiska kresowych Polaków... Było to słychać w jego wyrazistych, płomiennych kazaniach, głównie w Katedrze Polowej WP.  Pomógł środowisku wołyńskiemu odnaleźć się w katedrze, gdzie dzięki Niemu odbywają się również po każdej rocznicowej mszy świętej spotkania połączone z konferencją na temat 27 WDPAK...  Jednym zdaniem, Osobę Księdza Andrzeja będzie trudno zastąpić...  Księże Andrzeju, Niech Dobry Pasterz, Jezus Chrystus, przygarnie nas wszystkich do Siebie, tak, jak Ty roztaczałeś opiekę nad tak doświadczonymi owieczkami z Naszej Umęczonej Kresowej Ziemi! Amen! :-) 

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

**Użytkowników:**
6
**Artykułów:**
509
**Odsłon artykułów:**
4467506

**Odwiedza nas **194 gości** oraz **0 użytkowników**.**

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo

**Konsola diagnostyczna Joomla!**

**Sesja**

**Informacje o wydajności**

**Użycie pamięci**

**Zapytania do bazy danych**

**Pliki językowe z błędami**

**Wczytane pliki języka**

**Nieprzetłumaczone frazy języka**