Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Szanowni Państwo, Dnia 1 października 2012r o godzinie 21,13 zmarł w swoim mieszkaniu w Warszawie kapitan Feliks Lempkowski, jeden z ostatnich trzech żyjących do tej pory na świecie Ułanów 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, uczestnik walk obronnych września 1939 r. i uczestnik Bitwy pod Mokrą, gdzie jedyny raz w dziejach ludzkości Formacje Kawaleryjskie były lepsze od Formacji pancernych.

W Bitwie pod Mokrą, koło Częstochowy Niemcy zostali zatrzymani i stracili 1/5 czołgów i pojazdów pancernych, które stracili w całej Kampanii Wrześniowej 1939r w Polsce. Obrońcy Polski – Wołyńska Brygada Kawalerii i w jej składzie znajdujący się na głównym kierunku natarcia Niemców 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich swój sukces zatrzymania Niemców zapłacili wielką daniną krwi. W Bitwie pod Mokrą brał udział zmarły kapitan Feliks Lempkowski i później co roku przez wszystkie lata uczestniczył w uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Bohaterów Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Mokrej.

Był z nami od roku 2005 na wszystkich uroczystościach na Polu i Przedpolu Bitwy pod Mokrą i na innych spotkaniach z młodzieżą przekazując swoje wspomnienia o czasach II RP, walk obronnych we wrześniu 1939r, walki później w szeregach Armii Krajowej i o bohaterstwie ludzi tamtych czasów. Jego przekazy to żywe lekcje historii i wychowania następnych pokoleń na ludzi mających tożsamość korzeni narodowych i aktywnych obywateli Rzeczypospolitej. Uczestniczył we wszystkich naszych konnych wystąpieniach patriotycznych jadąc w składzie Szwadronów Kawalerii Konnej na bryczce, wcześniej przywieziony pod czułą opieką z miejsca zamieszkania. Jego udział w uroczystościach i zdarzeniach patriotycznych był dla Niego sensem życia.

Pogrzeb odbędzie się dnia 8 października 2012r, w poniedziałek na Cmentarzu Bródzieńskim w Warszawie ( ul. Św. Wincentego ) i rozpocznie się wjazdem na cmentarz główną bramą od ulicy Odrowąża w Warszawie około godziny 11:00. Przed pogrzebem, o godzinie 10,00 odbędzie się w Katedrze Pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana Męczennika, ul Floriańska 3 (przy Alei Solidarności na Pradze Północ vis a vis Szpitala Praskiego) msza żałobna.

 

Kwatera spoczynku św. Pamięci taty znajduje się w alei 27 G. Msza żałobna

Występujemy obecnie z wnioskami o nadanie pośmiertnie odznaczeń dla Feliksa Lempkowskiego. Wystąpiliśmy do Dowódcy Garnizonu Warszawa o Asystę Wojskową, Salwę Honorową i granie na trąbce nad grobem. Społeczności rejonu Pola Bitwy pod Mokrą planują uczestniczyć w pogrzebie, wraz z przedstawicielami Starostwa w Kłobucku, a wcześniej uroczyście pobiorą ziemię z Pola Bitwy i przywiozą zabytkowy Sztandar 21puN z Mokrej. Pożegnamy naszego Kombatanta ze sztandarem w barwach 21puN, zabytkowym sztandarem 21puN z Muzeum Pola Bitwy pod Mokrą i śpiewem . Do grobu włożymy Ziemię pobraną z Pola Bitwy pod Mokrą. Z wyrazami Szacunku! Prezes MK21PUN Marek Eustachiusz Kiersztyn Vice Prezes Krzysztof Burzyński Komendant Małopolskiej Kawalerii MK21PUN Zbigniew Strzeżywój Burzyński

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
505
Odsłon artykułów:
3597481

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo