Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

W piątek 22 lutego 2013 r.  o godz.11.00, na Starych Powązkach, brama 4, odprowadzimy na ostatnią Kwaterę 36, KAZIMIERZA DANILEWICZA ps. "KRZAK" - żołnierza 27 WDP AK  artystę – rzeźbiarza. Urodzony we Włodzimierzu Wołyńskim 7 listopada 1927 r. w starej, wołyńskiej rodzinie herbowej w 1944 r. wstąpił razem z bratem Romanem  do powstałej 27 Wołyńskiej dywizji AK. Po wojnie w 1949 r. wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych na Wydział Rzeźby u prof. Mariana Wnuka. Dla pana Kazimierza Danilewicza narodowa pamięć była zawsze dobrem najwyższym, czego dowodem jest tak bogata twórczość artystyczna podporządkowana ideałom narodowowyzwoleńczym.  Jego autorstwa są  miedzy innymi takie projekty jak:

- Pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Warszawie który znajduje się na Skwerze Wołyńskim przy Al. Armii Krajowej w pobliżu ul. Gdańskiej. Został odsłonięty 12 września 1993. Pomnik ma kształt wielkiego kamiennego miecza. 13 lipca 2003 ustawiono 11 kamiennych kolumn upamiętniających męczeństwo Polaków z 11 wołyńskich powiatów, ofiar rzezi wołyńskiej. Skwer otwarto 11 lipca 2004.

- pomnik poświęcony żołnierzom 27 WDP AK i 7 Pułku Legionów AK Ziemi Chełmskiej (1994),

-głaz nagrobny na Mogile Nieznanych Żołnierzy w Chełmie (1995),

-współautorem tablicy pamiątkowej na cmentarzu w Kowlu (1994),

- tablica ku czci żołnierzy 27 WDP AK w Strykowie (1994),

-emblematy na bramie cmentarza w Zasmykach,

- współautorem tablicy pamiątkowej w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (projektował ją z synem - artystą rzeźbiarzem, Tomaszem Maciejem Danilewiczem; 1984),

- tablica poświęcona postaci ppłk. J. W. Kiwerskiego „Oliwy” w Katedrze Polowej WP (1985),

-tablica poświęcona ks. infułatowi St. Kobyłeckiemu w Podkowie Leśnej (1988),

- tablica do kościoła garnizonowego pw. MBNP w Hrubieszowie upamiętniającej poległych za Ojczyznę, więzionych, internowanych, deportowanych, pomordowanych w latach 1939 - 1944 obrońców Wołynia - żołnierzy WP, konspiracji ZWZ-AK, Samoobrony oraz żołnierzy 27 WDP AK; tablica ta została poświęcona przez biskupa Bolesława Pylaka dn. 28 sierpnia 1988 r.,

-tablica poświęcona pamięci płk. Kazimierza Bąbińskiego „Lubonia” w kościele św. Jacka w Warszawie (1998);

-współautorem obelisku w Otwocku (1995),

-krzyż w Hucie Stepańskiej, tworzącego mogiłę - pomnik (1996).

Ponadto artysta jest autorem statuy gen. Kazimierza Pułaskiego eksponowanej w Parku w Winiarach. Pomnika gen. Pułaskiego dłuta artysty powstał również w Buffalo w USA . Ponadto za granicą w Danii został wykonany przez rzeźbiarza pomnik Lotnikom Polskim. Artysta stworzył też pomnik gen. Franciszka Kleberga, który znajduje się w Kocku. Natomiast po ukończeniu Akademii został wytypowany do grupy rekonstrukcji pomnika Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach, a jako pracę dyplomową  wykonał projekt pomnika Nike.  W swoim dorobku artysta ma również popiersia, w tym dwa popiersie dowódcy 27 WDP AK, gen. Jana W. Kiwerskiego „Oliwy”, z których jedno znajduje się w Muzeum WP w Warszawie (1990) a drugie gipsowe pod Lublinem. Artysta wyrzeźbił również popiersie mjr. Henryka Dobrzańskiego (1977), prof. Jana Danilewicza - lekarza, pediatry oraz popiersia kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Maksymiliana Kolbego. Ostatnie dwa popiersia oraz trzecie stworzone przez żonę rzeźbiarza znajdują się w Kaplicy Matki Boskiej w kościele św. Jakuba na Placu Narutowicza w Warszawie.  Kazimierz Danilewicz mimo  swojej pracy twórczej brał aktywny udział w działalności  środowiska kombatantów 27 WDP AK. Został zapamiętany jako prawdziwy patriota i bardzo skromny człowiek. Odprowadzając go na tą ostatnią kwaterę zapewniamy go, że pamięć po nim pozostanie na zawsze. Jak powiedział poeta „tyle po nas pozostanie ile ludzie zapamiętają”. A w tym przypadku nie tylko zapamiętają, ale jego dzieła nie pozwolą o nim zapomnieć.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
498
Odsłon artykułów:
3243474

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo